MMStúdió

MENÜ

PÖTTÖM TORNA- PREVENTÍV BABATORNA

             

A baba mozgásfejlődése egy nagyon összetett folyamat, egymásra épülő szakaszokkal. A mozgásformák elsajátításához testi és neurológiai fejlődés is szükséges.

Minden baba mozgásfejlődése picit különbözik, de alapvetően mindegyik ugyanarra a sémára épül. Ugyanazok a mozgásfejlődési szakaszok jellemzik. Az átfordulás, a kúszás, a mászás, az ülés, a felállás és persze a járás a baba mozgásfejlődésének legfontosabb mérföldkövei. 

Mint ahogy az emberi szervezet felépítése is rendkívül összetett, úgy a csecsemő mozgásfejlődése is az. Az egyes szakaszok, mérföldkövek vagy hívhatjuk nagymozgásoknak is mind-mind logikusan egymásra épülve követik egymást. 

A mozgásfejlődés kapcsán könnyen azt hihetjük, hogy ilyenkor csupán a baba fizikai fejlődéséről van szó. De ez tévedés! A mozgásfejlődés több annál, minthogy a baba hogyan teszi a kezét, lábait stb. Bár nyilvánvalóan komoly fizikai fejlődés zajlik a mozgásfejlődés során, hiszen fejlődik a baba izomzata, mozgásszervrendszere, de eközben elképesztő idegrendszeri fejlődés is végigmegy. Az, hogy egy baba megtanul kúszni és mászni, nemcsak a lábakban, karokban dől el, hanem fejben is.

A fizikai fejlődés és a neurológiai fejlődés szimbiózisa az oka annak, hogy a mozgásfejlődés során az a legfontosabb, hogy a baba a mozgásfejlődés szakaszait végigjárja. Egészen onnan, hogy megtanul átfordulni, egészen odáig, hogy végül önerőből jár minden egyes mérföldkő meg kell legyen. Vagyis a mozgásfejlődési folyamatot úgy kell teljesíteni, hogy közben minden egyes nagymozgást elsajátítson a gyermek és ne hagyjon ki egy-egy szakaszt. Csak egy példát említve: nagyon fontos, hogy a baba másszon mielőtt elkezd járni!

Ezzel összefüggésben a baba egészséges fejlődését nem szabad sürgetni, mert mindennek megvan a maga logikus sorrendje, a maga ideje. Ezért a szakemberek például kimondottan nem ajánlják a baba korai ültetését vagy két kezénél fogva járatását.

Az üléshez az kell, hogy a baba meg tudja tartani saját felsőtestét, ehhez pedig kellően erős hátizomzatra van szükség. A kúszás és a négykézlábra állás olyan testhelyzetek, amelyekben a hátizom megerősödik. Ha idő előtt próbáljuk megtanítani neki az ülést, a későbbiekben gerincproblémái lehetnek, mivel a hátizmai nem elég erősek.

A járással ugyanez a helyzet. A mászás nem véletlenül előzi meg a járást a mozgásfejlődési folyamatban. Minden járást megelőző mozgásforma többek között az izomzat megerősítését szolgálja. Ha idő előtt kezdjük el őt járásra tanítani, nem megfelelő mozgásforma rögzülhet nála.

 

 

Mikor van gond a mozgásfejlődésben?

Minden egyes nagymozgásnak megvan a maga tól–ig időtartama, amin belül teljesen rendben van, ha a baba az adott mozgást elsajátítja. Ha ebbe az időtávba beleesik a baba, akkor magával a fejlődési ütemmel nincs gond. De ha a baba kicsúszik ebből az időtartamból, akkor ez a lemaradás már gond lehet. 

Nem csak a megkésett mozgásfejlődés lehet a probléma. Az is gond, ha kimarad egy mozgásforma vagy ha az egyes szakaszok felcserélődnek és például előbb próbál elkezdeni járni a baba, minthogy mászni megtanult volna. És persze az is gond lehet, ha a baba egy adott mozgásformát nem jól, nem szabályosan végez. A kúszás kapcsán például váltott karral kell húznia magát, ha mindkét karral egyszerre húz, az nem szabályos, azt korrigálni kell.

A csecsemőkorban a mozgásfejlődési szintek szabályos sorrendje elengedhetetlen. A sorrendiség (hason támaszkodás, forgás, kúszás, mászás, felülés, állás, járás) folyamatos erősödést jelent az izomrendszernek, az ízületeknek, ugyanakkor optimális idegrendszeri érést fog eredményezni.

Ha a sorrend elemei felcserélődnek, vagy egy-egy mozgásminta kimarad, az idegrendszeri éretlenségi tünetek megjelenéséhez vezethet a későbbiekben. (Dévény torna füzeteiből)

Az általam vezetett Pöttöm torna során a szülők elsajátíthatják azokat a gyakorlatokat, melyeket Nemzetközi Okleveles Csecsemőmasszázs oktatóként és a Stephens-Sarlós Program hivatalos tanácsadója-trénereként állítottam össze 6-7 -12 hónapos korú babák számára az optimális idegrendszeri érés, működés támogatása céljából.

Kisebb babák esetében 2 hónapos kortól egyéni konzultáció alkalmával mutatok gyakorlatokat, masszázsmozdulatokat a szülőknek. Igény esetén időpontot egyeztetünk.

Ezeket a gyakorlatokat otthon is rendszeresen végezve sokat tehetnek kisbabájuk fejlődéséért. A gyakorlatokat monókákkal, énekkel kísérjük, és a foglalkozások során sokféle ingert adunk a babáknak az optimális szenzomotoros fejlődésük érdekében.

A torna minden gyermeknek ajánlott, hiszen az egészséges fejlődésben a MOZGÁS kulcsfontosságú!

KÜLÖNÖSEN AJÁNLOTT AZ ALÁBBI ESETEKBEN:

  • ha a baba császármetszéssel született
  • koraszülött volt
  • nyakára volt tekeredve a köldökzsinór
  • 2400 gramm alatt volt a születési súlya
  • ha túl feszes vagy túl laza az izomzata
  • 10/10 alatt volt az Apgar értéke
  • elakadás vagy nehézség a mozgásfejlődésben

FIGYELEM!! Az általam vezett torna NEM helyettesíti a Dévény tornát, a korai fejlesztést és NEM egészségügyi ellátás!

A gyakorlatokat egy oktatóbabán mutatom, a szülő a saját gyermekét tornáztatja a foglalkozásokon. Játékos, vidám foglalkozások, aktív minőségi idő a gyermekkel- ez várható. 

Az elsajátított mozgásokat a szülő saját énekkel, mondókával kísérheti, én ajánlást, segítséget adok.

Szeretettel várom a foglalkozásokon!

Asztali nézet